W tym tygodniu z maszyn drukarskich schodzą dwie pozycje książkowe naszego klubowego Kolegi red. Stanisława Dąbrowskiego; 100 wybitnych postaci Lubelskiego Harcerstwa i Lotnicze Harcerstwo Lubelszczyzny (wyd. II uzupełnione).
Harcmistrz Tomasz Sych w imieniu wydawcy publikacji: Lubelskiej Chorągiew ZHP im Polskich Lotników we wstępie do pierwszej książki pisze:
To niezwykła książka, bo choć – jak podkreśla sam autor – wybór był subiektywny i niełatwy, to każda z opisanych postaci wnosi do naszej historii coś cennego. Biografie przedstawione w tym zbiorze są nie tylko świadectwem harcerskiego zaangażowania, ale także przypomnieniem o roli, jaką instruktorki i instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego odegrali w życiu lokalnych społeczności i całego regionu.
Harcmistrz Dąbrowski z ogromną starannością zebrał i opracował informacje o osobach, których działalność może być inspiracją dla kolejnych pokoleń. W przypisach czytelnik znajdzie rzetelnie podane źródła – to dodatkowy atut tej publikacji, zwłaszcza dla tych, którzy chcą zgłębiać dzieje harcerstwa Lubelszczyzny.
Mam nadzieję, że książka ta będzie nie tylko uzupełnieniem wiedzy o historii naszej organizacji, ale też pomoże w codziennej pracy wychowawczej i stanie się zachętą do poszukiwania lokalnych bohaterów – ludzi, dzięki którym harcerstwo wciąż ma sens i przyszłość.
Wśród wymienionych 100 postaci znajdziemy tak popularne w lubelskim środowisku nazwiska jak: Krystyna Krahelska, Janina Porazińska, Ewa Szelburg-Zarembina, Adam Woroniecki czy Adam Żeromski.
We wstępie do drugiej książki czytamy:
To ważna publikacja, dokumentująca związki harcerstwa z bogatą tradycją lotniczą regionu, a także historię drużyn i instruktorów, którzy przez lata budowali tę wyjątkową tożsamość.
Dla Chorągwi Lubelskiej Związku Harcerstwa Polskiego, noszącej imię Lotników Polskich, książka ta ma szczególną wartość. Stanowi świadectwo zaangażowania kolejnych pokoleń harcerzy w pielęgnowanie pamięci o lotnikach i ich dokonaniach, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.
Dziękujemy autorowi za jego wieloletnią pracę badawczą i za uporządkowanie materiału, który często funkcjonował jedynie w formie rozproszonych wspomnień i niepublikowanych źródeł. Mamy nadzieję, że ta publikacja będzie służyła nie tylko miłośnikom historii, ale też wszystkim tym, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak silnie harcerstwo było i jest związane z historią naszego regionu.
SJD