Opłatek, książka i Polio

ROTARY Lublin Oplatek ksiazka i Polio B

Koleżanki i Koledzy

W uzupełnieniu  informacji naszego Prezydenta Sławka ze spotkania wigilijnego Rotary Club Lublin Centrum 20.12.2025 chciałbym dodać, że wspomniana  kulinarna książka naszego kolegi  Andrzeja Ludka „Świat zup” staje się przebojem na  polskim rynku wydawniczym w swojej kategorii. Dla nas Rotarian bardzo istotnym  i motywującym jest to, że autor zadeklarował, iż z każdego sprzedanego egzemplarza równowartość jednego USD zostanie przekazana realizację  globalnego projektu humanitarnego Rotary International - wyeliminowanie choroby Polio z powierzchni ziemi „End Polio now!”. Ten projekt to dzieło i powód do dumy  nas wszystkich – całej światowej rodziny rotariańskiej. Brawo Andrzej!.  Dla przypomnienia i dla nowych członków naszego klubu zamieszczam poniżej kilka zdań informacji o tym epokowym projekcie.

Serdecznie pozdrawiam

Mateo

 

ROTARY Lublin Oplatek ksiazka i Polio C

Czym jest polio i rotariańska batalia z tym wirusem.

Poliomyelitis nazywana również Polio lub chorobą Heinego-Medina to wysoce zakaźna, wirusowa, choroba, która atakuje układ nerwowy i może spowodować całkowity paraliż w ciągu kilku godzin. Najczęściej dotyka dzieci w wieku poniżej 5 lat. Chociaż nie ma na nią lekarstwa, istnieje bezpieczna i skuteczna szczepionka doustna, którą wynalazł Polak prof. Hilary Koprowski (jedna z 2 generacji), Rotarianian Sergio Mulitsch di Palmenberg z Rzymu wynalazł sposób jej konfekcjonowania, a którą Rotary i nasi partnerzy zdecydowali się zastosować masowo.

W 1988 r. na  światowej Konwencji Rotary International w Filadelfii została ogłoszona globalna inicjatywa wyeliminowania polio z powierzchni ziemi – Global Polio Eradication Initiative (GPIE).  Jako inicjator  i partner zaprosiliśmy do tego WHO, UNICEF i inne podmioty. Zadeklarowaliśmy inicjalny kapitał 120 mln USD. Realizacja projektu przechodziła różne fazy pod odpowiednio różnymi nazwani (GPEI, Polio Plus, End Polio Now”)

Od czasu naszego pierwszego projektu szczepień dzieci na Filipinach w 1979 roku występowanie Polio zostało wyeliminowane w 99,9%.  Członkowie Rotary przekazali ponad 2,5 miliarda dolarów i niezliczoną ilość godzin wolontariatu, co uchroniło przed tym nieszczęściem  prawie 3 miliardy dzieci w 122 krajach. Wysiłki dyplomatyczne i lobbingowe  Rotary odegrały rolę w decyzjach rządów o przeznaczeniu  w sumie ponad 10 miliardów dolarów na ten wysiłek. Do tej pory  w zasadzie wszystkie kraje i terytoria i obszary na całym świecie są wolne od polio. W styczniu 2012 roku Indie po raz pierwszy w historii zostały uznane za wolne od polio, pozostawiając jedynie Pakistan, Nigerię i Afganistan z endemicznym polio. Niestety, nadal istnieją regiony, gdzie walka z polio jest szczególnie trudna. Są to tzw. „istotne geografie”, obejmujące Afganistan, Pakistan, wschodnią Demokratyczną Republikę Konga, północny Jemen, północną Nigerię i południowo-środkową Somalię. W tych obszarach, dotkniętych konfliktami, kryzysami humanitarnymi i trudnymi warunkami geograficznymi, wdrażane są specjalne strategie, aby dotrzeć z szczepieniami do wszystkich dzieci.

W związku z tymi wyzwaniami strategia GPEI została przedłużona do roku 2029. Jej cele to: przerwanie transmisji dzikiego wirusa polio do końca 2025 roku i certyfikacja jego eliminacji do końca 2027 roku oraz przerwanie transmisji wariantu wirusa polio typu 2 do końca 2026 roku i certyfikacja jego eliminacji do końca 2029 roku.

Realizacja tych celów wymaga dalszych środków finansowych, stąd też nasz ciągła aktywność w tej dziedzinie..

Opracował

Mateo

Adres do korespondencji:
20-327 Lublin, ul. Wrońska 2
Polska / POLAND
Tel. kontaktowy:
Wojciech Bober tel. +48 575 077 116
sms,WhatsApp

Zobacz nas na Facebook   Facebook logo