Po Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Klubu RC Lublin Centrum

23 września zgodnie z regulaminem klubu i z zatwierdzonym planem spotkań w Hotelu Hampton by Hilton ul. Kompozytorów Polskich 1 odbyło się WNZ Klubu RC Lublin Centrum. Obecnych zgodnie z listą obecności było 26 osób co umożliwiało podjęcie stosownych uchwał. Spotkanie przebiegło zgodnie z zatwierdzonym porządkiem obrad.

Przed rozpoczęciem WNZ Klubu Komendant Lubelskiej Chorągwi ZHP hm. Tomasz Sych wręczył na ręce Prezydenta Klubu Złotą Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa w podziękowaniu naszemu klubowi za troskę o sprawy wychowania dzieci i młodzieży oraz za pomoc okazaną ZHP w jego pracy wychowawczej.

Przekazując egzemplarze Słownika Klubowi Komendant powiedział te słowa:

Z ogromną radością i dumą przekazuję w Wasze ręce wyjątkową publikację – „Słownik biograficzny harcerzy Lubelszczyzny 1911-2023”, autorstwa harcmistrza Stanisława Jana Dąbrowskiego.

To monumentalne dzieło, nad którym prace trwały przez kilka lat, jest nie tylko hołdem dla tysięcy instruktorek i instruktorów, harcerek i harcerzy z naszego regionu, ale także cennym źródłem wiedzy i inspiracji dla przyszłych pokoleń.

„Słownik” obejmuje ponad 6000 haseł, co świadczy o niesamowitym wkładzie harcerstwa Lubelszczyzny w rozwój ruchu harcerskiego w Polsce. Każda strona, każda biografia to świadectwo oddania, pasji i zaangażowania ludzi, którzy przez dziesięciolecia kształtowali charakter młodych pokoleń, przekazując im wartości i idee, które są fundamentem naszej organizacji.

Publikacja ta, licząca ponad 1600 stron w trzech tomach, jest rezultatem mozolnej pracy badawczej opartej na danych z archiwum Chorągwi Lubelskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Harcmistrz Stanisław Dąbrowski z wielką pieczołowitością zebrał i opisał informacje o instruktorkach i instruktorach, pełniących funkcje począwszy od drużynowych, poprzez członków komend hufców, zespołów, referatów, aż po wyróżnionych najwyższymi odznaczeniami harcerskimi. W przypisach starannie podano źródła, z których pochodzą te bezcenne informacje biograficzne.

Nie sposób przecenić wartość tego słownika. Stanowi on nie tylko skarbnicę wiedzy, ale i inspirację do dalszego działania w duchu harcerskich ideałów. Dzięki niemu pamięć o naszych poprzednikach, ich dokonaniach i wkładzie w rozwój harcerstwa, pozostanie żywa.

Serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich, którzy wsparli wydanie tej publikacji finansowo oraz do tych, którzy przyczynili się do jej powstania. Wasza pomoc i zaangażowanie są dowodem na to, jak silnie harcerstwo oddziałuje na kolejne pokolenia.

Klub RC Lublin Centrum od 12 lat realizuje systematycznie projekt wspierania wydawnictw historycznych Chorągwi ZHP im. Lotników Polskich. W br. wsparł finansowo kwotą 3 tys. zł wydanie 3-tomowego Słownika biograficznego… Pośród wielu znakomitych postaci życia społecznego, naukowego, kulturalnego itp. miasta i województwa lubelskiego znajdujemy też członków naszego Klubu, b. instruktorów harcerstwa m.in.: Andrzej Banaszkiewicz, phm. Zbigniew Miazga, phm. Krzysztof Brogowski, phm. Grzegorz Wójcikowski, hm. Stanisław Dabrowski, śp. Alojzy Leszek Gzella /w załączeniu: fotokronika wydarzenia/.

Po przedstawieniu sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej za rok rotariański 2023/2024 udzielono jego członkom absolutorium. Następnie odbył się wybór Zarządu Klubu i Komisji Rewizyjnej na kadencje 2025/2026, oraz Prezydenta Elekta na kadencję 2026/2027.

Członkami Zarządu zostali:

Zbigniew Czmuda - Prezydent, Mieczysław Karczmarczuk - vice Prezydent, Wojtek Sobiesiak - sekretarz, Krzysztof Brogowski - skarbnik, Jurek Kargol - Mistrz Ceremonii, Sławek Krucikowski - PP, Jerzy Paradziński PE, Jacek Woźniak, Albert Czajka - członkowie Zarządu.

W komisji Rewizyjnej są; Janusz Fronczyk, Krzysztof Józefacki, Krzysztof Brogowski, Prezydentem Elektem został wybrany Jerzy Paradziński.

W trakcie wolnych wniosków i spraw rożnych Prezydent obecnej kadencji podziękował Włodkowi Nepelakowi, Irkowi Muszyńskiemu , Januszowi Milanowskiemu za pomoc przy rozwiązaniu problemów jakie wystąpiły w trakcie edycji konkursu skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Poruszono temat XXX-lecia klubu RC Zamość, wizyty rotarian z Santa Monica, wyjazdu na Słowację. Temat m.in. pomocy dla powodzian i wyjazdu do Kielc na Walne Zgromadzenie Dystryktu i szkolenie z RF zostanie omówiony na posiedzeniu Zarządu w dniu 1 października.

Prezydent RC Lublin Centrum

Sławomir Krucikowski