SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ROTARY CLUB LUBLIN-CENTRUM W ROKU 2023/2024

Działalność Rotary Club Lublin-Centrum w roku rotariańskim 2023/2024 przebiegała na podstawie planów pracy („Plan pracy”, „Harmonogram Spotkań” i „Preliminarz budżetowy”) przyjętych na zebraniu Klubu w dniu 10.07.2023.

Motywem tematycznym i zarazem inspiracją programową było dla nas hasło Prezydenta Rotary International „Crerate hope in the world” („Z nadzieją dla świata”) rozumiane jako emanacja kreatywnego optymizmu w dążeniu do wymiernych efektów w konkretnym działaniu zarówno w skali lokalnej jak i międzynarodowej. Ramy programowe naszej działalności były wyznaczane zarówno przez 7 głównych osi programowych Rotary International, strategiczne i tradycyjne kierunki działalności charakterystyczne dla RC Lublin Centrum.

Sprawy organizacyjne.

Na dzień 30 czerwca 2024 RC Lublin Centrum liczył 43 członków zwyczajnych i 6 członków honorowych. W ciągu roku 23/24 ubyło nam 3 członków, a przyjęliśmy do naszego grona 7 osób nowych. Zanotowaliśmy więc prawie 10% wzrost liczebności Klubu. Osobami wprowadzającymi dla dwóch osób byli: Jacek Woźniak , Mirosław Orłowski i Mateo Karczmarczuk, a dla 5 osób Mateo Karczmarczuk.

Odbyło się 45 zebrań klubowych oraz 12 zebrań Zarządu Klubu. Tematyka i miejsca i formuła zebrań nie była przypadkowa wychodziła naprzeciw w/w przyjętym ramom programowym, konieczności bardziej ofensywnego wpisywania istoty ruchu rotariańskiego i działalności Klubu w lokalną świadomość społeczną poszczególnych opiniotwórczych środowisk oraz charakterystycznej dla nas wielokulturowości Lublina. Stąd też 17 zebrań tzw. „wyjazdowych” - poza tradycyjnymi miejscami spotkań takimi jak Hampton by Hilton i GH Lublinianka i szereg spotkań poświęconych najbardziej istotnym problemom współczesnego świata, naszego miasta i regionu (zrealizowany harmonogram spotkań jest załącznikiem do niniejszego sprawozdania). Równie ważne były także pielęgnowane od lat spotkania integracyjne (imieniny, golf , CK i in.). Wprowadziliśmy nową tradycję honorowania jubilatów i solenizantów specjalnymi dyplomami sygnowanymi znakiem graficznym danego roku rotariańskiego. Przeciętna frekwencja na zebraniach kształtowała się w granicach 60% co wpisuje się obserwowaną tendencję w klubach Rotary w innych krajach.

Klub wywiązywał się w terminie z obowiązków wobec Rotary International, D-2231 oraz uregulował wszystkie zaległe zobowiązania finansowe z poprzednich lat (o czym w sprawozdaniu Skarbnika Klubu). Przedstawiciele naszego RC wzięli udział w Konwencji Rotary International w Singapurze (Mateo Karczmarczuk, Zbigniew Czmuda i Andrzej Ludek), dorocznym PETS, seminarium Rotary Foundation w Kielcach oraz Konferencji D-2231 w Krakowie (wykład Mateo w głównym programie Konferencji nt. „Ukraina – trwałe mosty Gordona McInally”). Uczestniczyliśmy także w tradycyjnych i jubileuszowych spotkaniach zaprzyjaźnionych klubów krajowych (Puławy, Jarosław, Chełm, Biała Podlaska).

Projekty humanitarne

Przyjęliśmy zasadę, że realizowane przez Klub projekty humanitarne mają być społecznie ważne, wychodzące naprzeciw pilnym potrzebom społecznym oraz trwałe, a tradycyjne dla Klubu inicjatywy będą kultywowane. Są to:

1. Szkoła Muzyczna dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Paula Harrisa przy Towarzystwie Muzycznym w Lublinie. Jest to nasza, jedyna tego typu w całym świecie rotariańskim inicjatywa prowadzona już od 22 lat. W minionym roku – roku jubileuszu 125-lecia Towarzystwa Muzycznego zasililiśmy Szkołę sumą 22 tysięcy złotych i ufundowaliśmy dwie nagrody: im. Jacka Ossowskiego i Marcela Stefańskiego laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego zapraszając do tego pozostałe 2 kluby lubelskie. Wzięliśmy udział w jubileuszowym koncercie w Filharmonii Lubelskiej, a poprzez rozpropagowanie tego wydarzenia na kilku forach międzynarodowych odnieśliśmy jako RC olbrzymi sukces medialny.

2. Peace Shelter (Schronisko Pokoju) w Brzuchowicach k. Lwowa gdzie mieszka grupa ponad 30 osób wojennych uchodźców ukraińskich – głównie samotne matki z osieroconymi w wyniku trwającej wojny dziećmi. Przypomnę, że obiekt ten opatrzony szyldem rotariańskim utworzyliśmy na przełomie 2022/2023 wspólnie z kilkoma klubami z USA i Anglii kosztem ponad 70 tysięcy Euro i utrzymujemy z nim stały kontakt. Pomagamy w rozwiązywaniu problemów bytowych i edukacyjnych (wyżywienie, zasilanie elektryczne, niezbędne wyposażenie, sprzęt multimedialny do edukacji itp.). Część tych kwestii rozwiązujemy poprzez angażowanie naszych partnerów w działalności humanitarnej, klubów Rotary, a np. Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Solidarności Globalnej i in.), a w części z naszego konta z własnych lub otrzymanych środków z zaprzyjaźnionych klubów. W sumie Peace Shelter otrzymało z naszej inicjatywy w omawianym roku pomoc w wysokości 9,5 tysiąca USD.

3. Projekt ARKA – Międzynarodowy Ośrodek Terapii Młodych Osób z Uzależnieniami Problemami Mentalnymi w Wojciechowie. Projekt powstaje na bazie Fundacji Projekt Arka założonej przez naszego klubowego kolegę Janusza Milanowskiego z rodziną i zakupionej przez tę fundację nieruchomości. Traktujemy ten projekt jako długofalowy humanitarny projekt rotariański angażując do tego Kluby Rotary z całego świata. W omawianym roku przekazaliśmy na ten cel kwotę 115 tysięcy zł zebranych głównie od zaproszonych do tego projektu klubów. W wyniku naszych starań instytucje poza rotariańskie wpłaciły na ten cel na rachunek bankowy Fundacji ponad 30 tysięcy złotych. W chwili obecnej prowadzimy intensywne rozmowy w tej sprawie z kilkoma klubami amerykańskimi i szwajcarskimi.

4. Projekt „Drohobycz” na rzecz nowotworzonego szpitala w Drohobyczu (Ukraina) dla pacjentów z terenów objętych wojną , a w ramach niego projekt „Winda dobrej nadziei” gdzie na zainstalowanie windy szpitalnej przekazaliśmy 8 tysięcy Euro od francuskich klubów z Normandii D-1640 (a już w bieżącym roku rotariańskim 3 tys. USD bezpośrednio z RC Santa Monica z USA i 10 tys. zł z naszych środków klubowych) oraz pomoc w wyposażeniu sal szpitalnych gdzie przekazaliśmy trzy transporty sprzętu ze Szwajcarii.

5. Projekt „Feniks” na rzecz Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Z naszej inicjatywy Kluby Francuskie i amerykańskie sfinansowały zakup sprzętu rehabilitacyjnego na sumę 11 tysięcy Euro.

Rotarianie w znanych powszechnych charytatywnych.

Lubelska Akcja Charytatywna – regionalny doraźny ruch społeczny, który zebrał ponad 100 tysięcy Euro na rzecz Stowarzyszenia Osób Chorych na Białaczkę, a w którym wzięło udział 2 naszych członków (J. Kargol i I. Muszyński), nawiązując w pewien symboliczny sposób do naszego Global Matching Grantu sprzed 20 lat pn. Polsko-Ukraiński Ośrodek Przeszczepu Szpiku Kostnego.

Wielka orkiestra Świątecznej Pomocy, gdzie główną rolę odgrywa corocznie nasz kolega klubowy Z. Jurkowski, który w edycji omawianego roku znowu ustanowił rekord indywidualne zbiórki do puszki w Lublinie przy wsparciu wielu naszych klubowych kolegów.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę„ – gdzie Jacek Woźniak wystawił przed ratuszem opatrzony Emblematem Rotary „zbiórkowy” samochód dostawczy ELMAX.

Towarzystwo Jana Karskiego. Trzeba także odnotować działalność naszych kolegów: Marka Wieczerzaka, Jacka Woźniaka i Andrzeja Ludka w Towarzystwie Jana Karskiego, którego Kapituła przyznaje doroczne prestiżowe wyróżnienie p.n. „Orły Karskiego” najbardziej znanym osobistościom życia publicznego z Polski i całego globu. W omawianym roku wyróżnienie to z rąk w/w kolegów otrzymała m.in. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Aktywność międzynarodowa Klubu.

Prowadziliśmy intensywną działalność na arenie międzynarodowej popularyzując nasze projekty i propozycje celem pozyskiwania partnerów klubowych na realizowane już przedsięwzięcia humanitarne jak i zacieśniając więzi przyjaźni oraz trwałych kontaktów z perspektywą współpracy w przyszłości. Wypracowaliśmy dobre stałe relacje partnerskie z wieloma klubami z USA i Europy. Najważniejsze z nich to: RC Sao Bay Sinset i D-7780 New Hamshire /Maine (Peace Schelter, Arka, Szkoła Im. Paula Harrisa), RC Oak Ridge Sunset z Tennessee (Hospicjum, Brzuchowice), RC Somerset z Kentucky (Arka), RC Burleson z Teksasu (Arka), RC Hastings z Michigan ( Arka), RC Hi Noon Carsbad z Kalifornii (Arka, Brzuchowice), RC of Santa Monica z Kalifornii (Drohobycz), RC Dover z NH (Arka), RC Oostende ter Streep z Belgii we współpracy z RC Erwitte Hellweg z Lipstadt Niemcy (Arka, Hospicjum), D-1640 z Normandii Francja (Drohobycz), RC Montiviliers Mer et Valee z Francji (Arka, Hospicjum), RC Quai d’Orsay z Paryżą (Arka), D-1660 z Paryża (Krasnobród, Arka), RC Lancaster Loyne z Anglii (Brzuchowicze), RC Winchester z Anglii (Ukraina). Jesteśmy obecni na kilku internetowych platformach dyskusyjnych – stąd ważniejsze wydarzenia z życia naszego Klubu natychmiast trafiają do prawie setki klubów na całym świecie. Staliśmy się klubem rozpoznawalnym na świecie i budzącym zainteresowanie. Stąd zrealizowana w ostatnim tygodniu kwietnia 2024 interesująca misja rozpoznawcza rotarian amerykańskich z 6 klubów Rotary D-7780 New Hampshire /Maine pn. „Outreach Poland 2024” oraz wizyta Rotarian z Kalifornii D-5340 z okręgu San Diego. Jesteśmy zapraszani na zebrania i wydarzenia klubowe. W omawianym Roku Mateo Karczmarczuk wziął udział online w 6 zebraniach klubów i struktur rotariańskich o szerszym zasięgu (International Cafe oraz Konferencja D-7780 New Hampshire, RC Hastings w Michigan, RC Burleson Texas, Oostende ter Streep, D-1660 Paryż, ICC Szwajcaria) oraz jako speaker w Polsko-Francuskim Rotariańskim Forum Biznesowym w Krakowie.

 

Rotary Foundation

Podjęliśmy próbę zaktywizowania wpłat naszych członków na World Fund of Rotary Foundation. Zanotowaliśmy, że po raz pierwszy w historii z naszego RC wpłynęło do RF 600,- USD. Ze względu na to, że inicjujemy wiele projektów humanitarnych, warto ten trend wzmacniać, obecnie i w przyszłości.

 

Rotaract Club Lublin-Centrum

Zainwestowaliśmy w przyszłość Rotary. W dniu 22 stycznia 2024 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie w obecności m.in. Gubernatora D-2231 Marka Wcisło miała miejsce uroczystość zagnieżdżenia młodzieżowego klubu rotariańskiego Rotaract Club Lublin-Centrum z imponującą liczbą 21 członków założycieli. Nas Klub ufundował insygnia Rotaractu i sfinansował koszty uroczystości. Pierwszym Prezydentem została Hania Wieczorek, uczestniczka Rotary Youth Exchange Program (Long Term)do USA. Klub działa i ma już nawet zaplanowane przedsięwzięcia w skali dystryktalnej i międzynarodowej.

 

Rotary Youth Exchange

Braliśmy udział w tym Programie . Z naszej rekomendacji na roczny pobyt do USA (Floryda) wyjechał Nikolai Wysmulski, a my gościliśmy Chien Wei Yuan’a (Jupes) - sudenta z Tajwanu.

 

Public relations.

Celem popularyzacji działań naszego Klubu kontynuowaliśmy dotychczasowe i podjęliśmy nowe następujące działania:

 Systematycznie prowadzona strona www we współpracy z Agencją MAIL

 Aktualizowany na bieżąco servis Facebook. Oba te kanały informacji funkcjonują dobrze dzięki Stanisławowi Dąbrowskiemu, któremu należą się za to serdeczne podziękowania.

 Zostały wydrukowane dyplomy „Diploma of Recognition” i „The Best Wishes and Thanks” oraz teczki klubowe do nich. Dyplomy te były wręczane naszym gościom, partnerom we współpracy , ludziom zasłużonym dla Klubu oraz z okazji okolicznościowych ważnych dla adresatów i Klubu.

 Zostały zamówione proporczyki – 100 sztuk i aktualizująca dwujęzyczna wkładka do pamiątkowego albumu o Lublinie

 Uzupełniono grawerki na łańcuchu ceremonialnym

 Izba tradycji Rotary Club Lublin-Centrum. Założyliśmy pierwotnie, że Izba Tradycji Klubu będzie zlokalizowana w obiektach ELMAX (na co wyraził zgodę nasz klubowy kolega Jacek Woźniak) w dawnym, odrestaurowanym hangarze lotniczym. Jednak w wyniku nieprzewidzianych wcześniej zmian w strukturze własnościowej przedsiębiorstwa byliśmy zmuszeni zmienić zaawansowaną już koncepcję i szukać nowych rozwiązań. Ostatecznie zgodę na przyjęcie Izby wyraził Grzegorz Wójcikowski i zostanie ona zorganizowana w jego firmie w Lublinie przy ul; Turystycznej 36. Projekt wykonała już firma Irka Muszyńskiego. Po zatwierdzeniu przez Zarząd Klubu, (wraz z kosztami realizacji) projekt ten zostanie skierowany do wykonania.

Reasumując, uważam miniony rok rotariański za interesujący i udany. Złożyła się na to praca wszystkich członków Klubu - każdego według możliwości. Dziękuję serdecznie za tę współpracę. Dziękuję członkom Zarządu, których zaangażowanie pozwoliło na osiągnięcie zakładanych w Planie Pracy celów.

Lublin 23.09.2024

Prezydent Rotary Club 2023/2024

Mateo Karczmarczuk

Adres do korespondencji:
20-327 Lublin, ul. Wrońska 2
Polska / POLAND
Tel. kontaktowy:
Wojciech Bober tel. +48 575 077 116
sms,WhatsApp

Zobacz nas na Facebook   Facebook logo