Common Man for Ukraine. Wydarzenie światowe w Katowicach. Wzięliśmy w tym udział

ROTARY Lublin Koncert

W 33 rocznicę niepodległości Ukrainy odbył się w dniu 24 sierpnia 2024 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach uroczysty koncert charytatywny pn. „Rotary dla zdrowia dzieci Ukrainy” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FŚ  (Mozart, Berlioz, Bethoven) oraz światowej sławy mezzosopranistki amerykańskiej Claire McCahan (pieśni H. Berlioza).

Dyrygowała niesamowicie ekspresyjna Magdalena Pawlisz (absolwentka dyrygentury kilku europejskich  uniwersytetów muzycznych (prywatnie córka PDG Barbary Pawlisz).

Nasz RC Lublin Centrum reprezentowali: Past President Mateo Karczmarczuk  i Członek Honorowy naszego RC, PDG Andrzej Ludek.

Głównym organizatorem wydarzenia był fenomenalny amerykański ruch społeczny  „Common Man for Ukraine” (CMU) ze stanu New Hampshire (ukierunkowany na pomoc dzieciom),  który w tym roku obchodzi jubileusz swojego 10-lecia i w tym okresie przekazał już na ten cel pomoc wartą  ponad 2 mln USD (z Rotarianami z tego stanu  nasz Klub ma już bogatą historię kontaktów) we współpracy z naszym Dystryktem 2231 (piękne wystąpienie DG Krystyny Pawluk-Baj) oraz RC Zamość Ordynacki, który to Klub praktycznie realizuje finansowany przez CMU program pomocy dzieciom ukraińskim.

W wypełnionej po brzegi sali Filharmonii Śląskiej była także kilkudziesięcioosobowa grupa osieroconych w wojnie dzieci. Była obecna ponad trzydziestoosobowa reprezentacja  grupa Rotarian amerykańskich na czele z twórcami „CMU -  Stevem Randem,  Alexem Rayem  (patrz  ich zdjęcie z Mateo), Susan Mathison,  Lisa Mure i inni. Im to na zakończenie pierwszej części koncertu dzieci ukraińskie wręczyły na scenie  specjalne  akty podziękowania, a Andrzej Ludek obdarował  solistkę  Claire McCahan specjalnym talizmanem, który otrzymał od jednego z  osieroconych dzieci w czasie swojej  wizyty w Ukrainie.

Byli obecni: przedstawiciel rządu USA  Gubernator - Stanu New Hampshire i przedstawiciel ambasady USA w Polsce), Wiceprezydent RI, szefowa zony 18 RI,  Rotarianie niemieccy, kierownictwo D-2231 i wielu PDG Dystryktu 2231.

Na zakończenie wzruszająca niespodzianka  Claire McCahan wykonała razem ze wszystkimi  obecnymi na koncercie dziećmi  ukraińskimi pieśń opartą na motywach ukraińskich przy akompaniamencie całej orkiestry symfonicznej. Po koncercie i nazajutrz przy śniadaniu było wiele sposobności  do szczerych przyjacielskich rozmów o przyjaźni i współpracy.

ROTARY Lublin Koncert A

ROTARY Lublin Koncert B