Lublin wielokulturowy - "Rozdroża"

W ramach naszego cyklu programowego „Lublin wielokulturowy” w dniu 20 maja 2024 naszym gościem był Piotr Franaszek - Dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA – miejskiej, lubelskiej instytucji kultury. Organizator i pierwszy dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Absolwent  kierunku Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykładowca akademicki. Koordynator unijnego projektu promocji regionu poprzez kulturę. Przez wiele lat dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Marszałkowskim.

Rozmawialiśmy o wielokulturowości Lublina i Lubelszczyzny jako jednej z ważnych cechach tożsamości tego regionu i jako jednym z jego atutów w zjednoczonej Europie, a także jednym z punktów magnetycznych w wymiarze globalnym. Rozmawialiśmy o formach przekładania tej tezy na język konkretnych inicjatyw kulturalnych, które nieustannie konfrontują żywe ślady kultur tradycyjnych z  nowymi poszukiwaniami artystycznymi i próbują wyzwalać swoistą energię, jaką daje spotkanie tradycji ze sztuką „modern” odsłaniając zapomniane znaczenia i wpisując je w kontekst współczesny. Tradycyjny już festiwal sztuki w przestrzeni publicznej  „Open City”, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”, festiwal „Najstarsze Pieśni Europy”, portal online Lublin-Wilno, wystawa fotografii „Ból wojny”, „Tradycyjne Pieśni Ukrainy” to tylko niektóre znaki rozpoznawcze „Rozdroży”…….  Na zakończenie spotkania dyr Franaszek otrzymał nasze klubowe wyróżnienie Diploma of Recognition, w którym napisaliśmy: „Z wyrazami najwyższego uznania za rozległą wiedzę w dziedzinie  kulturoznawstwa; społecznych  sprawczych funkcji kultury i wynikającego  stąd dorobku w zakresie promocji szeroko rezonujących w skali lokalnej i międzynarodowej inicjatyw twórczych, które niezwykle interesująco i trafnie definiują wielokulturowość Lubelszczyzny i jej kulturowy potencjał”.

W trakcie tego spotkania odbyła się także ceremonia przyjęcia w poczet członków Klubu  nowego Rotarianina. Jest nim Remigiusz Małecki – dziennikarz, specjalista od psychologii komunikacji społecznej, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego. Gratulujemy Remkowi i życzymy mu satysfakcji w realizacji naszej wspólnej misji budowania przyjaźni i czynienia dobra . “Create hope in the world”

Prezydent RC - Mateo Karczmarczuk

Zdjęcia: Krzysztof Brogowski