Wizyta Domu Opieki i Rehabilitacji Pałac Nałęczów - Strzelce

13 maja br. odwiedziliśmy  Dom Opieki I Rehabilitacji Pałac Nałęczów-Strzelce, gdzie odbyło się zebranie naszego Rotary Club Lublin Centrum.  Spotkanie to było ważnym epizodem w zakresie pogłębiania  naszej wiedzy i doświadczeń  oraz instytucjonalnego otoczenia  naszej społecznej działalności pomocowej. Bardzo rzeczowe potkanie z panią dyrektor MOPR w Lublinie Katarzyną Fus kilka tygodni wcześniej dało precyzyjny obraz publicznego systemu opieki realizowanego m.in. przez lubelski  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Teraz mieliśmy okazję zapoznać się jak to wygląda od strony komercyjnej.

DOiR Pałac Nałęczów jest  ciekawym i jak się okazało  niemal  wzorcowym  przykładem komercyjnej instytucji opieki senioralnej zarówno pod względem warunków  pobytu, terapii, rehabilitacji jak i nowoczesnego; rodzinnego w klimacie stylu funkcjonowania. Jest także  godną uwagi, profesjonalną egzemplifikacją humanitaryzmu w świetle możliwości  jakie daje nam funkcjonowanie w zjednoczonej silnej rodzinie europejskiej. Wizyta nasza była więc  okazją do spojrzenia na problem pomocy ludziom w potrzebie z dwóch stron: naszej rotariańskiej – społecznej i tej zinstytucjonalizowanej  w warunkach gospodarki rynkowej.

Wizyta była niezwykle pouczająca i miła. Frekwencja uczestników była na tyle duża, że trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła. Wysłuchaliśmy wyczerpującej fachowej informacji właścicieli: Krystyny i Krzysztofa Daszyńskich. W czasie bezpośredniej swobodnej rozmowy przy obiedzie, w  prawdziwej klubowej atmosferze nie było tematów tabu.  Obejrzeliśmy obiekt we wszystkich dostępnych miejscach z zewnątrz i wewnątrz. Można być pod wrażeniem wysokiego standardu usług. Nic więc dziwnego, że dom ten ma pełne obłożenie.

W trakcie tego zebrania odbyła się także ceremonia objęcia członkostwa w Klubie przez mec. Tomasza Walendę. Tomasz wygłosił rotariański kodeks etyczny „Test 4 pytań”, otrzymał znaczek rotariański i poświadczający członkostwo „Diploma of Recognition”. Serdecznie Tomaszowi gratulujemy!

Prezydent Rotary Club Lublin-Centrum

Zdjęcia: Krzysztof Brogowski