Gościliśmy Rotarian z USA

W dniu 29 kwietnia 2024 (poniedziałek) o godz.17:30 w  naszej siedzibie rejestrowej czyli w Grand Hotel Lublinianka  w Lublinie odbyło się szczególnie ważne i interesujące  zebranie Rotary Club Lublin-Centrum. Naszymi gośćmi byli zaprzyjaźnieni Rotarianie; dwie delegacje z różnych stron Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza to  6-osobowa grupa studyjna reprezentująca 6 różnych  klubów Rotary z D-7780  ze stanów New Hampshire i Maine. Są to: Matt Carnell – Rotary Club of Freeport, Greg Dowty , Rotary Club of Dover, Niki Curtis - Rotary Club of Portland, Nell Ann Hiatt  - Rotary Cub of Seacoast Portsmouth, Kimberlay Masucci - Rotary Club of Exeter, Carol Marcotte - Rotary Club of Saco Bay Sunset.   Grupa ta przybyła w sobotę 27.04.2024, kiedy to powitaliśmy ją z fantazją na  lubelskim dworcu kolejowym  i wyleciała  do USA 02.05.2024 po pięciu dniach pobytu u nas.  Jedna z  tych osób – prof. senior  New England Univwersity  - Carolyn Marcotte zostaje do 05.05.2024 i do tego czasu gości w domu Mateo.  Z tym dystryktem  i ich   dystryktalnym funduszem  DRF 25.000,-USD rozpoczęliśmy nasz flagowy projekt Peace Shelter (Schronisko Pokoju) Brzuchowice, RC Saco Bay Sunset  wsparł  finansowo szkołę im. Paula Harrisa w bieżącym półroczu. Teraz dyskutujemy o ich długofalowym udziale w projekcie Arka.

Druga delegacja to Tommy Hersant z małżonką reprezentujący kluby: Hi-Noon Carlsbad  Rotary Club  oraz Carslbad  RC z Kalifornii (hrabstwo San Diego).  Z nimi zrobiliśmy niedawne finansowanie sprzętu edukacyjnego i energooszczędnych urządzeń poboru mocy dla Brzuchowic, a dyskutujemy także o ich przystąpieniu do projektu Arka lub innych naszych inicjatyw.

Zebranie miało bardzo przyjacielski międzynarodowy charakter. Był czas na przyjacielskie rozmowy i wspólną refleksję  nad istotą misji Rotary International jako fenomenalnej platformy łączącej ludzi z odległych nawet zakątków świata w realizacji oczekiwanych społecznie projektów humanitarnych bez względu na ich geograficzną lokalizację. Był także czas na  rozmowy o współpracy, która zarysowuje się bardzo obiecująco. Wymieniliśmy proporczyki. Nasi goście dostali albumy o Lublinie z integralną informacją o naszym klubie. Miłą niespodziankę sprawił im Krzysztof Józefacki, który podarował każdemu z gości kolekcjonerskie monety wybite z okazji 100-lecia niepodległości, rocznicy nadania praw miejskich Lublinowi oraz te z kaplicą zamkową.

Goście odwiedzili Fundację „Projekt Arka” w Wojciechowie, gdzie realizuje się nasz projekt pod tą samą nazwą; Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji, z którą łączy nas umowa o współpracy; wysłuchali w Trybunale Koronnym uczniów Szkoły Muzycznej im. Paula Harrisa; odwiedzili Hospicjum Małego Księcia; wzięli udział w zebraniu Rotaract Club Lublin-Centrum oraz zwiedzili Lublin i Kazimierz Dolny. Na zakończenie pobytu w Lublinie odbyło się  w Dworku Lawendowym wspólne spotkanie z gośćmi Rotarian z RC Lublin Stare Miasto i RC Lublin-Centrum. RC Saco Bay Sunset  otrzymał piękne dyplomy dziękczynne od Towarzystwa Muzycznego, a wszyscy Amerykanie książkę Filipa Buczyńskiego „Arguing with God” z osobistą dedykacją i autografem dla każdego z nich.  Duże wrażenie wywarło spotkanie w Wojciechowie, gdzie „nasi” uchodźcy Ukraińscy podjęli gości przebogatym przygotowanym własnoręcznie obiadem w ukraińskim wydaniu.

Pragę w ty miejscu złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu tej ważnej wizyty, a w szczególności byli to: Janusz Milanowski z rodziną, Wojtek Bober, Jurek Kargol, Krzysztof Brogowski, Włodek Nepelak, Zbyszek Czmuda, Hania Wieczorek,  Mirek Orłowski i jego córka Ola, Sławek Krucikowski. Specjalne podziękowania kieruję do mojej żony Barbary.

Prezydent RC Lublin Centrum - Mateo Karczmarczuk

Zdjęcia – Krzysztof Brogowski