Orły Karskiego w godnych dłoniach

19 kwietnia 2024 r. w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się niezwykła uroczystość wręczenia tegorocznej edycji Nagrody Orła Jana Karskiego. Nagrodę otrzymali „strażnicy praw i godności”: Vera Jourova - Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i prof. Adam Strzembosz - były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Uroczystość  zgromadziła wiele znanych postaci ze świata polityki, kultury i życia społecznego, a poprowadzili ją Andrzej Seweryn i Olgierd Łukaszewicz. Orły wręczyli przedstawiciele i współzałożyciele kazimierskiego Towarzystwa Jana Karskiego - organizatora tej prestiżowej nagrody, a wśród nich Rotarianie -  członkowie Rotary Club Lublin Centrum: Andrzej Ludek i Marek Wieczerzak. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Dziękujemy naszym kolegom klubowym: Markowi, Andrzejowi i Jackowi Woźniakowi (który wyjątkowo nie mógł uczestniczyć w tej uroczystości) za ich służbę  i jednocześnie gratulujemy tak spektakularnej i skutecznej działalności na rzecz pielęgnowania i popularyzacji najwyższych wartości humanistycznych zgodnie z rotariańską zasadą Service above self!

Nagroda Orła Jana Karskiego została ustanowiona 5 maja 2000 r. przez profesora Jana Karskiego - kuriera wojennego Rządu RP na uchodźstwie, świadka Holokaustu i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Ta nagroda, Orzeł Karskiego, jest nagrodą wyjątkową. Sam Karski ją ustanowił i pięknie określił, kto tę nagrodę powinien dostać. Powinni ją dostawać ci, „co godnie potrafią się nad Polską zafrasować”. Na nagrodę składa się dyplom i statuetka orła z brązu na marmurowej podstawie. Kapitułę Nagrody stanowią wcześniejsi  jej  żyjący laureaci.

Prezydent Rotary Club Lublin Centrum

ROTARY Lublin Orly Karskiego A