„Rotary connects people” (Rotary łączy ludzi). Rezultatem tej zasady jest nasza współpraca z wieloma Klubami w Europie i USA co zaowocowało szeregiem wspólnych projektów humanitarnych. Istotna jest w tym także obecność środowisk pozarotariańskich, które mogą stanowić i stanowią już istotne tło dla naszego funkcjonowania (chociaż wymaga to wiele żmudnej codziennej pracy interakcyjnej).
Takim przypadkiem jest francuska rodzina Potez – od pokoleń w branży przemysłu lotniczego. W okresie międzywojennym w Lublinie był produkowany m.in. samolot cywilno-wojskowy Potez XXV. Autorem tej niezwykle popularnej wtedy w Europie konstrukcji był przedsiębiorca Henry Potez – jeden z ojców awioniki francuskiej. Firma ELMAX naszego kolegi klubowego Jacka Woźniaka odrestaurowała zabytkowy budynek hangaru przy ul. Wrońskiej w Lublinie, w którym te maszyny były wytwarzane. Zostały także zrekonstruowane ich modele w skali 1:2. Potomkowie Henry Potez’a, którzy we Francji kontynuują swoją działalność w przemyśle lotniczym dowiedzieli się o tym od współpracujących z naszym Klubem Rotarian francuskich. Mój przyjaciel, Prezydent Rotary Club Le Havre Ocean – Gilles Battier, który rok temu był gościem naszego RC zawiózł nasz album „Samoloty z Lublina” do Francji i wręczył Potezom. Ci dumnie sfotografowali się z tą książką na ostatnim Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu (patrz zdjęcie). W rewanżu Jacek Woźniak i ja jako Prezydent Rotary Club otrzymaliśmy francuską biografię H. Poteza z bardzo miłą dedykacją (patrz zdjęcia). Jest też plan, aby wiosną, zrobić spotkanie polsko-francuskie w Lublinie połączone z odsłonięciem tablicy pamiątkowej H. Poteza.
Całą tę historię, przedstawiłem jako guest speaker na jednym polsko-francuskim i dwóch francuskich rotariańskich forach internetowych. Wydaje się, że robi to nam bardzo dobrą atmosferę w rotariańskich kontaktach bilateralnych jako wartość dodana i już owocuje większą otwartością we współpracy.
Prezydent Rotary Club
Mateo Karczmarczuk
Lublin, 4 stycznia 2024.