Mobilna jednostka szpitalna dla Ukrainy

Mateo Karczmarczuk 25 stycznia – 4 lutego 2023 r.

Koleżanki i Koledzy
Wydaje się, że nasze dotychczasowe projekty humanitarne i żywe relacje z licznymi klubami z Europy i USA sprawiają, że nasz Rotary Club Lublin Centrum jest coraz bardziej rozpoznawalny na arenie międzynarodowej. Kilka dni temu otrzymałem od Dystryktu 1710 (Lyon), z którym jeszcze nie współpracowaliśmy oraz od Komitetu France-Pologne prośbę (e-maile poniżej) pomocy w zorganizowaniu uroczystości przekazania Ukrainie mobilnej jednostki opieki medycznej (mini szpital polowy) co jest zaplanowane na 04 lutego w Medyce.
Jednostka ta wartości 150 tys. Euro została ufundowana przez francuską organizację pozarządową Pompiers Humanitaires Francises (Akcja Humanitarna Strażaków Francuskich) (100 tys. euro) i w/w Rotary D-1710 (50 tys. euro). Mile zdziwiłem się trochę dlaczego to trafiło do mnie, ale pojąłem sprawę i wszystko jest już dogadane. Rotary jako takie będzie reprezentowane przez RC Jarosław (mają najbliżej), stąd też i na urządzeniu jest flaga polska i przedstawiciela Komitetu Rotary France-Ukraine.
W załączniku zamieszczam zdjęcie urządzenia i kilka słów o nim w języku polskim.
Mateo

Wysłano: wtorek, 24 stycznia 2023 r., 20:22
Do: Mateo

Witaj Mateo,
Nasz Okręg Rotary 1710 (Region Lyon) wraz z kilkoma Klubami uczestniczył w finansowaniu mobilnej jednostki opiekuńczej wspierającej ukraińskich strażaków, z inicjatywy organizacji pozarządowej Les Pompiers Humanitaires Français z siedzibą w St Etienne (Loire).
Udział ten wyniósł 50 000 EUR - całkowity koszt 150 000 EUR.
Załączam przegląd prasowy tej prezentacji projektu, która odbyła się 16 stycznia w St Etienne.
Oddział opiekuńczy wyruszył drogą z Medyki do ośrodka dla uchodźców położonego na granicy polsko-ukraińskiej.
4 lutego 2023 r. na przejściu granicznym Medika nastąpi oficjalne przekazanie tej jednostki opieki Ukraińcom.
Chcielibyśmy, aby Rotary było reprezentowane na tym wydarzeniu.
Czy Wasi, Rotarianie mogliby być fizycznie obecni w Medyce w Polsce 4 lutego?
/…/ Skontaktowałem się również z prezesem CIP France/Ukraina Xavierem Pacaudem, aby złożyć tę samą prośbę.
Przyjaźnie.
Fryderyk WINCENTY
Sekretarz RAGFP Francja
Dystrykt 1710: Komisja Projektów Pokojowych - koordynacja CIP / komórka wsparcia Ukrainy D1710