9 grudnia br. w Hotelu UNIA-MERKURY w Lublinie miało miejsce przedświąteczne spotkanie klubowe, na które licznie przybyli jego członkowie z osobami towarzyszącymi, podczas którego dr. Wojciechowi Machowi nadano godność i tytuł „Członka Honorowego Klubu Rotary Lublin – Centrum” oraz dwóm nowym członkom Klubu wręczono okolicznościowe dyplomy.
W świąteczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia wprowadził – jak zwykle – ks. Andrzej Łoś odczytując fragment tekstu Ewangelii wg. Św. Łukasza wraz z ciepłym komentarzem tego historycznego wydarzenia.
Po symbolicznym podzieleniu się bożonarodzeniowym opłatkiem i złożeniu życzeń, prowadzący spotkanie Prezydent Klubu Łukasz Walczak ogłosił zebranym treść podjętej w listopadzie Uchwały Zarządu Klubu o nadaniu Koledze Wojciechowi Machowi godności i tytułu „Członka Honorowego Klubu Rotary Lublin – Centrum’.
Jak zapisał to członek Zarządu Klubu Albert Czajka:
„Wobec licznych zasług Wojtka, Jego postawy Rotariańskiej, wielkiego wkładu pracy i uznania jako założyciela Klubu, jak i Prezydenta i Asystenta kilku Gubernatorów, a także biorąc pod uwagę Jego wiek i stan zdrowia Zarząd Klubu (po porozumieniu się z zainteresowanym) jednomyślnie z wielką satysfakcją nadał Mu godność i tytuł Członka Honorowego - co entuzjastycznie zaakceptowali członkowie Klubu”.
Laudacja nadania godności i tytułu
„Członka Honorowego Klubu Rotary Lublin – Centrum”
dr. n. med. Wojciechowi Machowi
Szanowni Państwo! Panie! Panowie! Koleżanki i Koledzy!
Z wielką satysfakcją przyjąłem propozycję Prezydenta Klubu Kolegi Łukasza Walczaka wygłoszenia laudacji nadania godności i tytułu Członka Honorowego mojemu Koledze Wojtkowi Machowi.
Drogi Wojtku!
Łączy nas dwudziestoletnia przyjaźń i współpraca na rzecz Klubu Rotary Lublin Centrum. Ale nasze ścieżki życiowe bezwiednie przecinały się w latach młodzieńczych pomiędzy ul. Wieniawską a wojskowym budynkiem mieszkalnym przy ówczesnej ulicy Nowotki 4, gdzie zapewne wielokrotnie mijaliśmy się na klatce schodowej, czy na podwórku kiedy to zmierzałeś odwiedzić swoją bliską rodzinę – córkę byłego, przedwojennego prezydenta Miasta Lublin Józefa Piechoty (1929-34).
Będąc razem w Klubie głównie połączyły nas wspólne prace nad kolejnymi wydaniami jubileuszowych wydawnictw z okazji XV- XX- i XXV-lecia Klubu, oraz wydawnictw książkowych poświęconych pamiętnikom Twojej Mamy Jadwigi Orłowskiej – harcerki z pierwszych lat odzyskania przez Polskę niepodległości, sekretarki d-cy Wojsk Polskich w wyzwolonym Lublinie, płk. Rydza Śmigłego.
Razem z moją żoną Leną zawsze mile wspominamy i mamy nadzieję jeszcze długo będziemy prowadzić z Tobą i Twoją przesympatyczną małżonką Elą długie, letnie, plenerowe konwersacje przy „małej czarnej” w cieniu wysokich świerków i modrzewi konopnickiej „machówki”.
Pozwolisz Wojtku, że nowym członkom Klubu i naszym gościom przypomnę w kilku zdaniach Twoje rotariańskie zaangażowanie, które m.in. stało się przyczynkiem do dzisiejszej uroczystości.
Dr n. med. Wojciech Mach – były Prezydent Klubu (2003-04), asystent Gubernatora Dystryktu 2230 (2004-08), wielki przyjaciel Śp. Jacka Ossowskiego, z którym aktywnie brali udział w powołaniu Szkoły Muzycznej dla Dzieci Niepełnosprawnych im. Paula Harrisa (twórcy Rotary International).
Wojtek zapisał się w 26. letniej historii naszego Klubu m.in. jako autor i współautor jubileuszowych wydawnictw X-, XV-, XX- i XXV-lecia RC Lublin Centrum, autor wielu artykułów i wywiadów w tychże wydawnictwach oraz rotariańskich czasopismach; nawiązaniem i utrzymywaniem bliskich, roboczych kontaktów z francuskimi rotarianami Marcelem Stefańskim i Edwardem Lezonem, dzięki którym Klub zdobył czterokrotnie Granty na zakup instrumentów muzycznych i aparatury nagłaśniającej dla Szkoły Muzycznej im. Paula Harrisa; organizator w Lublinie PETS i Zgromadzenia Dystryktu w marcu 2004 r.; Dystryktalnego Seminarium Szkoleniowego Rotary Foundation w Kazimierzu Dln. w październiku w 2007 r. oraz szeregu innych, międzynarodowych i krajowych spotkań rotariańskich jak np.: wizyta Prezydenta Rotary International Billa Boyda w Lublinie w 2006 r.; serii krajowych spotkań rotariańskich tzw. Intercity Meetings – najczęściej w Nałęczowie; spotkania Klubów regionu lubelskiego po śmierci Marcela Stefańskiego podczas którego podjęto uchwałę o ufundowaniu nagrody Jego imienia dla laureata kolejnych Międzynarodowych Konkursów Młodych Skrzypków, czy wizyta filmowców amerykańskich w Szkole Paula Harrisa w 2012 r., czego efektem był film oraz obszerny artykuł w The Rotarian w 2013 r.
Każde ze wspomnianych wydarzeń wymagało ogromnego wysiłku i dobrego zdrowia organizatorów.
Wszyscy doskonale wiedzą, że podjęcie przez Ciebie decyzji o wygaśnięciu członkostwa w Klubie było bardzo trudne. Niezapomniane chwile spędzone w Klubie, liczne przyjaźnie – pomimo upływu lat trwające do chwili obecnej – takich rzeczy – jak sam wspominałeś - nie da się zapomnieć z dnia na dzień.
I… obyś ich nigdy nie zapomniał. Żyj nam długo, zdrowo i szczęśliwie!
W myśl znanego wszystkim rotarianom hasła:
„Tylko wtedy gdy człowiek potrzebny jest innym,
odnajduje sens swojego istnienia.”
Stanisław Dąbrowski
Po wygłoszonej laudacji Prezydent Klubu Łukasz Walczak wręczył kol. Wojtkowi Machowi okolicznościowy dyplom nie szczędząc wyróżnionemu słów podziękowań i wdzięczności za lata pracy na rzecz Rotary i Klubu, a także cennych rad jakimi służył młodemu prezydentowi w ostatnich miesiącach.
Wojciech Mach odwdzięczył się Prezydentowi wręczając mu m.in. pierwsze egzemplarze Listów Rotariańskich i własnoręcznie pisany „Pamiętnik Prezydenta 2003/2004”.
Były też drobne prezenty od zaprzyjaźnionych kolegów i wspomnienia wzruszonego wyróżnionego.
Następnie, Prezydent Klubu w asyście osób wprowadzających, przedstawił nowych członków Klubu i wręczył im okolicznościowe dyplomy:
- Ewelinie Stanek-Piechowicz - rodowitej krakowiance, jednakże od najmłodszych lat związanej z Trójmiastem.
Z zawodu historyk sztuki, pracowała w kilku muzeach i galeriach (m. in. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Twierdzy Kostrzyń, Dom Aukcyjny Polswiss Art w Warszawie, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie).
Pasjonują ją zagadnienia architektury, dziennikarstwo, teatr oraz język Szekspira. Była członkini RC Sopot. Od 2021 r. – mieszkanka Lublina.
- Krzysztofowi Kobiałce – ur. 23.07.1975 r.
Absolwentowi: LO im. T. Kościuszki w Lubaczowie (1990-94); Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego (1994-99) oraz Studiów Podyplomowych SGGW w Warszawie (2012-13).
Pracownik FSP GALENA Wrocław na stanowisku: Kierownika ds. dystrybucji. Doświadczenie zawodowe: Actavis Polska Sp. z o. o. Key Account Manager ds. Hurtu / (2011-16); Herbapol Poznań S.A. Manager (2016-18); Paul Hartmann Polska Sp. z o. o. Manager (2018-20).
FSP „GALENA" Wrocław to producent leków i suplementów diety o 75-letniej tradycji i doświadczeniu w branży. Zajmuje się produkcją farmaceutyczną oraz usługami w zakresie pakowania leków. Produkuje m. in. leki przeciwhistaminowe, kardiologiczne, przeciwbólowe, preparaty witaminowe, probiotyki, preparaty na odporność, preparaty okulistyczne.
Serdecznie witamy nowych członków w naszym gronie.
SJD
Foto: A. Czajka