Nr 6-7/2022 s. 24
WSPOMNIENIE Stanisława Jana Dąbrowskiego o…
Danucie Kazimierze Wójtowicz‑Tarczydło (1935‑2022)
Dnia 10 marca br. odeszła od nas lekarka, specjalista psychiatrii i pediatrii; aktorka kabaretowa – wieloletni pracownik Szpitala Neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej w Lublinie.
Debiutowała w studenckim kabarecie „Dren‑59” Akademii Medycznej w Lublinie. W latach siedemdziesiątych ub. wieku założyła i prowadziła kabaret REMEDIUM, składający się z młodych pracowników lubelskiej służby zdrowia. Przez parę lat była też gwiazdą kabaretu MIXTURA, a od 1960 roku także kabaretu CZART. Redaktor Kazimierz Pawełek tak wspomina Danutę Wójtowicz z tamtych lat:
Na jednej z prób nowego programu poznałem gwiazdę MIXTURY, doktor Danutę Wójtowicz. Już wcześniej miała możność zabłysnąć na estradzie kawiarni „Czarcia Łapa”, w występach kabaretu CZART. Znał ją bez mała cały artystyczny Lublin, a jak się okazało nie tylko ten artystyczny. Pani Danuta jako lekarz pracowała w abramowickim szpitalu. Pewnego dnia, gdy pełniła dyżur, wezwano ją do niezwykle agresywnego pacjenta, którego trzeba było związać pasami. O dziwo, na widok lekarki natychmiast uspokoił się i nawet zaczął się serdecznie śmiać.
– Z czego pan się tak śmieje? – zapytała zdziwiona Danuta Wójtowicz.
– Jak to z czego? Gdy wieźli mnie karetką, to straszyli, że jadę do wariatkowa. Kłamali, bo jak tylko zobaczyłem panią, to od razu wiedziałem, że przywieźli mnie do kabaretu…
Co to znaczy popularność!
Danusia była tytanem pracy i nieokiełznanym żywiołem. Kabaret kochała ponad wszystko i mogła się w nim wyżywać do woli. Bozia dała jej wielki talent artystyczny i ona potrafiła go wykorzystać. W czasach, gdy już CZART stał się zespołem w pełni profesjonalnym, nie zrezygnowała z wykonywania zawodu lekarza. Mało tego, zrobiła nawet drugą specjalizację. Jej dzień pracy był niesamowicie wypełniony. W godzinach przedpołudniowych pełniła dyżur w przychodni, przyjmując kilkudziesięciu pacjentów. Potem szybko pędziła do domu, aby ugotować obiad dla syna Tomasza, którego była jedyną opiekunką, jako że bardzo młodo owdowiała. Potem musiał być jeszcze niezbędny fryzjer, makijaż i biegiem do kabaretu, gdzie trzeba było zagrać dwa, a nawet i trzy spektakle. I ona to wszystko wytrzymała…1.
Danuta Wójtowicz wystąpiła prawie we wszystkich programach tego kabaretu z wyjątkiem paru lat spędzonych na misjach humanitarnych lecząc dzieci w dalekiej Tunezji, Maroku i Algierii. Ale gdy tylko pojawiała się w kraju, natychmiast wchodziła w kolejne realizacje kabaretu CZART. W 1983 r. – po powrocie z Maroka – wyreżyserowała program Rozmowy kontrolowane K. Pawełka. Po tym programie Danuta znów opuściła kraj, by udać się na kolejną misję humanitarną, tym razem na dłużej do Tunezji i Algierii.
12 lutego 1992 r. w kawiarni „Czarcia Łapa” odbyła się – po kilkuletniej przerwie – czterdziesta czwarta premiera kabaretu CZART pt. Kto da więcej K. Pawełka i siedmiu innych autorów, w reżyserii Danuty Wójtowicz, stęsknionej kabaretowej atmosfery i klimatu, po powrocie z misji afrykańskiej.
W tym programie Danuta Wójtowicz nie pokazała się na scenie. Domyśliłem się, że szykuje jakąś niespodziankę, bowiem Danusia bez sceny żyć nie mogła. I nie myliłem się. W niedługim czasie dowiedziałem się, że wspólnie z Andrzejem Kłębukowskim przygotowuje swój program autorski Zrozumieć kobietę – pisał w recenzji Zbigniew Miazga.
W listopadzie 1997 r. z inicjatywy doktor Wójtowicz w kawiarni „Czarcia Łapa” odbył się Wielki Zjazd Czartowców. Okolicznościowy koncert nie był reżyserowany, ale prowadziła go, to oczywiste, organizatorka zjazdu – Danuta Wójtowicz. Każdy z dawnych aktorów mógł zaprezentować swój najlepszy numer. Danuta opowiedziała o zabawnym zdarzeniu, które miało miejsce podczas wyjazdu do Olsztyna, gdzie miał występować CZART. Podróżowano starym, nieogrzewanym roburem, więc każdy nadziewał na siebie, co było pod ręką. Ponieważ zespół miał w programie scenkę więzienną, więc ubrano się także w stosowne pasiaki. A te były grube i ciepłe. Pech chciał, że samochód zatrzymała do kontroli milicja. Nie pomogły tłumaczenia, że to są rekwizyty, w które ubrali się aktorzy. Pojazd odkonwojowano na posterunek. Potem trzeba było kilku godzin i wielu telefonów, aby zwolnić zespół i zezwolić na dalszą podróż2.
Ostatnim programem CZARTA, w którym wystąpiła Danuta Wójtowicz, była Era lidera K. Pawełka w reżyserii Zbigniewa Czeskiego (premiera 24 stycznia 1998 r.) w kawiarni „Czarcia Łapa”.
Stanisław Jan Dąbrowski
1 K. Pawełek Mixtura dla Czarta, s. 28.
2 Autor książki Gwiazdy i gwiazdeczki Kabaretu CZART, Lublin 2020.
W 2002 r. Wydawnictwo Multico zarejestrowało pod nr ISBN 83‑86660‑74‑0 książkę D. Wójtowicz‑Tarczydło pod tytułem Tubiba Polonesa (Lekarka Polka).